RÖPORTAJ

Arkas'ta yelkenler fora

28.09.2018 12:58:12
post9

Çeşme Sakız 

yelkenler fora

Bu yıl kim ne derse desin, Arkas Argean Link Regatta yaza damgasını vurdu. Her biri 500 ile bir milyon Euro arasında değişen 51 teknenin katıldığı yarış, nefes kesen mücadeleye sahne oldu. Katılım rekorunun kırıldığı yarışa dakika dakika ortak olunca işin büyüklüğünün farkına varıyorsunuz. Bu yarış öyle sıradan değil. Saniyeler bile aşırı önem arzediyor. “Benim teknem var yarışım” durumu yok. “Rüzgarınız bol olsun” ile de dümen dönmüyor. Tamamen sabır, öngörü ve matematik işi. Hızlı karar almanız da yeterli değil, risk de alabilmeniz gerekiyor. Denize gönül verenlerin, ekip olabilenlerin yarışı. Gözleriyle anlaşıp karar alabilenlerin, ben değil biz olanların yarışı.

 

4 günlük yarışı anlatmadan önce hikayenin mimarı Arkas Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas'la denizi ve yelkeni konuştuk. Bir yarışın perde arkasını samimi bir şekilde anlattı. Gözlerim büyüdü. Yelkene gönül veren bir hayatın nasıl bu noktaya geldiğini bende ilk kez dinledim. Müthiş bir başarı öyküsü.

 

6 YAŞINDA YELKENE GÖNLÜNÜ KAPTIRDI

Bernard Arkas'ın yelkenle tanışması 6 yaşında başlıyor. Sörf ve yelkenli yapıyor. Profesyonel iş hayatı boyunca da yelkenden bir daha ayrılmıyor. Sonra bir gün bazı yöneticilerinin kendi aralarında para toplayıp tekne aldıklarını ve yarıştıklarını öğreniyor. Hepsini bir gün yanına çağırıyor. Heyecanlarını dinliyor, hatta kendisi de onlarla yarışmaya başlıyor. 2009 senesinde yine bir gün yarışıp birinci oluyorlar. Fikir o gün doğuyor. Arkas, "Yapacaksak doğru düzgün yapalım" diyor ve profesyonel bir takım kuruyor. 

TAKIMI KURUYOR

Hani bodrosu olan sabah 08.30, akşam 18.00 çalışan, tamamen işi tekne olan bir takım kuruluyor. Arkas Spor Klubü'nün Yelken Takımı başlıyor çalışmalara. Yurtiçinde harikal iş çıkarıyorlar. Hep birincilikle dönüyorlar. Bir de yurtdışına çıkalım diyerek Malta'da Roleks'e gidip yelken açıyorlar. Sonuç değişmiyor ve yine birincilikle bitiriyorlar. Aslında bu yarışa gitmeden önce Bernard Arkas takıma, "5 yılınız var. Kupayı sonra alırsınız" diyor ama takım  harika. 64 yıllık Roleks kupa tarihinde katıldığı yıl kupayı kaldıran tek tekne Arkas oluyor.

 

DEV İŞBİRLİĞİ

Bu yelkende en önemli konulandan biri de tekne seçimi. Yarış teknelerini dört yılda bir değiştirmek gerekiyor çünkü eskiyorlar. İşte Arkas da böyle bir dönem geçiriyor. Arkas bunu şöyle anlatıyor:

“Bütçemin çoğunu takıma harcamak isterken tekne masrafı çıkıyor. Bu tekneler de 1 milyon Euro ortalamasında. Fazlası var eksiği yok. Ne yapacağız. Hemen yine toplantı. Ezeli rakibimiz hem İzmirli hem de tekne üreticisi. Yarışlarda biz birinci onlar ikinci oluyor. Onlara gittim 'Siz tekneyi verin ben de takımı. Bu işbirliğiyle ikimizde kazanırız'  dedim ve masaya oturduk. Böylece Arkas M.A.T. Sailing Team doğdu. Yelkende İzmirliler güçlerini birleştirdi”

 

EN BÜYÜK HEDEFİ ÇOCUKLAR

Arkas, bunları yaparken en büyük isteğinin çocukları denizle tanıştırmak istediğini söylüyor. Bernard Arkas. "En büyük yatırımımız gençler ve çocuklara. Tüm bu çabalar onlar için. 7 yaşımdan itibaren yelken yapabilirsiniz. Çeşme Ilıca'da atıl bir alanını, spor kompleksine dönüştürdük. Voleybol, basketbol, tenis var. Ayrıca müzik ve İngilizce kamplarımız da oluyor. Yarışan takımımız çocuklara da ders veriyor. Çeşme'de okullarla anlaştık. Burslu çocuklarımız var” diyor. Daha ne yapsınlar.

 

BAŞKAN DALGIÇ DA YARIŞTI

Yarışlara geri dönersek Arkas Aegean Link Regatta'da bu yıl 51 tekne ve 500 yarışçı vardı. Bunlardan biri de Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç'ın yarıştığı tekne. Sakız'da karşılaştık kendisiyle. Başkan Dalgıç'ın yüzü yanmış, kan ter içinde. Ama nasıl güzel anlatıyor mücadeleyi. Dönüşte bizim tekneyle dönmesini teklif ettim ama kabul etmedi. Bizim tekne gulet, rahat edersiniz dedim ama o "Yarışmaya geldik. Mücadeleye devam yanıtı verdi. Gerçekten de yarış sonuna kadar mücadeleyi hiç bırakmadı, tüm genç sporculara örnek oldu. 

 

SPORCU TRANSFERİ

Bernard Arkas'ın üzerine basa basa söylediği bir nokta var onu unutmamak gerekiyor. Yelkende en büyük arzularından biri sporcu transferine imza atmak. ."Eğer kendi sporcularımızı yurtdışına transfer edebilirsek. İşte o zaman harika" diyor. Bence bu takım, bu istekle o günleri de çok yakında görür. Yarış sonuçlarına gelince, bu yılın Overall birincisi Arnes oldu. IRC 0 Kategorisinde  Comet A teknesiyle Arkas-M.A.T. Sailing Team üçüncü  oldu.  Final gecesi Before sunset'te Kupa töreni çoluk çocuk alınan ödüllerle bu işin geleceğini hayal edebiliyorum.  Düşünün o minikler geleceğin yelkencileri. Doğuştan sporcular geliyor. Birde Ayhan Sicimoğlu ve orkestrasıyla eğlence muhteşemdi.  İzmir'de çok güzel hareketler, tüm işadamlarına örnek olması dileğiyle.

 

Yorum Yazın