RÖPORTAJ

Arkas Anadolu Seyahatleri Sergisi - kaçırmayın derim

29.09.2016 17:47:11
post9

Ben şaşırmadım. Çünkü her zaman bunu yapıyor. İlkler denilince akla hep o geliyor. Yine yapacağını yaptı. Anadolu'nun daha önce günyüzüne çıkmamış halini bizlerle tanıştırdı. Arkas Holdin Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, bu kez günyüzüne çıkmamış iğne oyası gibi işlenmiş resimleri, fotoğrafları "Anadolu Seyahatleri- 19.Yüzyıl" sergisiyle İzmirlilerle buluşturdu. Kentte sanat yaşamına öncülük eden Arkas, "Bizim bir alışkanlığımız var. İlkleri yaparız, bu yaşıma kadar bu alışkanlığımı kaybetmedim. Bundan sonra da kaybetmeye niyetim yok" diyerek iddiasını sürdürmede kararlı olduğunu söyledi.

Arkas'ın yol açtığı sanat galerisi iş dünyasında örnek oldu. Sanatsever biri olarak ne hissediyorsunuz?

Arkas'ın bir alışkanlığı var. İlkleri yapar derler, ben bu yaşıma kadar bu alışkanlığımı kaybetmedim. Bundan sonra da kaybetmeye niyetim yok. Her zaman şunu söylerim, eğer bir tekne kullanıcaksanız ilk dalgayı siz yaratın. Diğer tekneler sizin tekneye göre kendini ayarlasın. Yoksa başkalarının dalgasına göre teknenizi yüzdürmeniz gerekir. O bakımdan ilk dalgayı siz yaratın. Şimdi İzimr'de başka müzeler de başladı ve inşallah sayısı giderek artar. İzmir müzeler şehri olur. Bu bizi sevindiriyor.

 

Bu sergi bir devam niteliğinde mi?

Evet, 2013 yılında Arkas Sanat Merkezi'nde düzenlenen "18. ve 19. Yüzyıllarda İzmir: Batılı Bir Bakış" sergisi ile başlayarak, doğu seyyahlarının güzergahlarına adanmış sergiler serisinin ikinci ayağını oluşturuyor. İlk sergi ile Doğu'ya seyahatin başlangıç noktası olan İzmir'i, gezginlerin geriye bıraktıkları eser ve belgeler üzerinden ele aldıktan sonra bu sergi, Fransız bilimsel misyonlarına öncelik vererek batılı gezginlerin İzmir'den hareketle katettikleri Anadolu'yu ele alıyor.

 

Neler yer alıyor?

Anadolu seyahatlerine ait incelemeler, belgeler, fotoğraflar, gravürler ve tablolardan aktarılan bilgiler doğrultusunda 19. Yüzyılda Anadolu'nun sosyal, ekonomik ve kültürel yapısı üzerine karşılaştırmalı bir bakış sunuyor. Kısaca Doğu'nun gerçeğini gösteren bir sergi..

 

İlkler sizin işiniz, bu sergide de ilkler var mı?

Yaklaşık 300 eserin yer aldığı sergide Arkas Koleksiyonu'nun yanında Le Blanc Belediye Kütüphanesi, Lyon Belediye Kütüphanesi, Fransa Milli Kütüphanesi, Louvre Müzesi, Orsay Müzesi, Bordeaux Güzel Sanatlar Müzesi, Tours Müzesi koleksiyonlarından parçalar bulunuyor. Fransa Milli Kütüphanesi'nden Girault de Prangey'nin dagereotip koleksiyonu Türkiye'ye ait bilinen ilk fotoğraflar olması açısından dikkat çekerken Antropolog Chantre'ın belgelerinden bugüne kadar hiç ödünç verilmemiş eserler yer alıyor.

 

Louvre Müzesi'nin katkısı nasıl oldu?

Louvre Müzesi'nden Malatya kazıları için özel bir bölüm yer alıyor. 19. yüzyılda Anadolu'nun antik kentleri, günlük yaşantısı, gelenek görenekleri, anıtları, büyük bölümü ilk kez sergilenen eserlerle gün ışığına çıkıyor. Buradan Louvre Müzesi Başkanı ve Müdürü Jean Luc Martinez'e teşekkürlerimi sunarım.

 

Diğer müzelerden de eserler yer alıyor mu?

Evet Yunan, Etrüsk ve Roma Antik Eserleri ve Doğu Antik Eserleri Bölümleri aracılığıyla ilk kez, Foça ve bilhassa  Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Fransız-Türk İlişkilerinin yeniden resmen başladığı tarihte Malatya ile ilgili arşivlerinden bir seçki ve Orsay Müzesi'nden getirilen bugüne kadar yayımlanmamış arkeolojik rölöveler var.

 

Arkas Sanat Merkezi'nin  uluslararası müzelerle bu işbirliğinin anlamı tam olarak nedir?

Louvre, Orsay, Liyon müzeleri, Paris Kütüphanesi başta olmak üzere bize eser verdiler. 20'den fazla sandıkla bu eserler buraya geldler. Aslında bunun anlamı artık çok net, Arkas Sanat Merkezi, uluslararası çapta güvenilirliğin adresi oldu. Son dönemde yaşananlar sonrasında müzeler "Türkiye'ye eser gönderelim mi?" çekinceleri yaşarken bizi çok iyi tanıdıkları için hiçbir sıkıntı yaşamadık. Louvre dedi ki "Bu kurumu çok iyi tanıyoruz. Kesinlikle gönderelim". Geldiğimiz nokta tam olarak işte bu.

 

Bir soru da Louvre Müzesi Başkanı ve Müdürü Jean-Luc Martinez'e sormak lazım. Sizin için Arkas Sanat Merkezi ne anlam ifade ediyor?

Arkas Sanat Merkezi, kapılarını açtığı günden beri birinci sınıf sergilere ev sahipliği yapan ve aynı zamanda kültürel bir buluşma noktası. Biz de düzenli işbirliğini sürdürüyoruz. Müze arşivine ait, ilk kez ziyaretçiyle buluşacak bir koleksiyonu da içeren bu serginin bir parçası olmaktan son derece mutluyuz. Olağanüstü şevkleri ve profesyonellikleri için teşekkür ediyoruz.

 

 

http://www.yeniasir.com.tr/sarmasik/2016/09/08/arkastan-yine-bir-ilk

http://www.arkassanatmerkezi.com

 

 

KUTU

Kaçırılmayacak bu sergiyi, Pazartesi hariç, Salı-Pazar günleri arasında saat 10.00-18.00, Perşembe günü ise saat 10.00-20.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yazın