PROJEYE GEL

En hayırlı Düğün

07.02.2016 00:28:35
post9

Tasarımcı, düğün fotoğrafçısı ve müzik grubu bir araya gelirse ne olur? 10 numara beş yıldız düğün olur. Ama bu düğün öyle güzel ki... Yüzde yüz imece usulü. 

Hepsi profesyonel, hepsi işinde bir numara. Yılların isimleri diyemiyorum çünkü üçünün de yaşı henüz 30 olmadı. Ama yürekleri iyilik için atıyor. Tasarımcı Yeliz Cengiz, düğün fotoğraflarının önemli ismi Nazım Kurtuldu ve müzisyen Ercan Taşdemir "Biz de evlendirelim" diyerek kolları sıvadı. İyiliksever 3 isim, İzmirli Sanatçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Projesi adı altında evlenmek isteyen ancak maddi durumu iyi olmayan çiftlerin hayallerini gerçekleştirmek üzere yola çıktı. 

Kendilerine başvuran 100 çift arasında belirledikleri bir çifti 24 mayıs'ta evlendirecekler. Çift, en mutlu günleri için o herkesi korkutan masraf için elini cebine dahi atmayacak. Gelinlik, fotoğraflar, müzik derken çıktıkları yolda destekler de birbiri ardına geldi. Çiçekçi "arabayı ben süslerim" dedi. Bir diğeri ise "Damatlık benden" diyerek hayırlı düğünü destek verdi. Hatta bir beyaz eşya bayisi de "Tüm beyaz eşyaları da benden' deyince iyilikler dalga dalga yayıldı. 

Aslında önce şanslı çiftte inanmamış. Defalarca "Gerçekten hiç para vermeyecek miyiz?" diye sormuşlar. Sorunun yanıtı "Para vermeyeceksiniz" olunca mutluluktan hep birlikte önce ağlamışlar şimdi ise harıl harıl düğün hazırlığındalar. Tarifsiz mutluluk yaşatan ekibin şimdi tek hedefi var. O da daha çok çifti evlendirebilmek. Yardımlarla büyüyen 'Düğünümüz var' da tek geçmeyen şey var o da para. Para vererek yardım yok. Sadece imece usulü. Bu kocaman yürekli gençlere fikrin nasıl doğduğunu sorduk. 

Hayırlı düğün fikri nasıl çıktı?

Nazım Kurtuldu: 

Aslında aynı sektörde yer aldığımız için birbirimizin de çözüm oratğıydık ancak bunun farkında değildik. Birimiz gelinlik yapıyor, diğerimiz fotoğraf çekiyor, öbürü ise müzik grubuyla çıkıyor. "Bu birliktelik birşeye ama iyi bir şeye hizmet etmeli" dedik ve fikir buradan çıktı.

Yeliz Cengiz: 

Herkes evleniyor ama hayallerinin düğününü yapabiliyor mu? Birçok gelin, bembeyaz gelinliği hayal ediyor ama maddiyat elini kolunu bağlıyor. İhtiyaç sahibi bir çiftimizi mutlu edelim dedik, bizim kapımızı çalamayan insanlara ulaşalım istedik ve yola çıktık.

Ercan Taşdemir : Önce eşimize dostumuza söyledik, ardından İzmirli Sanatçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Projesi adı altında sosyal medyadan duyurduk. Bir anda 100 çift başvurdu. 

Siz de kolları sıvayıp düğün hazırlıklarına başladınız mı?

Yeliz Cengiz: Biz üç kişi yola çıktık ama beklentimizin üzerine çıktık. Bir sürü insan yardım etmek istedi. Çiçekçimiz süslemecimiz arkadaşlarımızda yayıldı. Şu anda düğün mekanından tutun da araba süslemesine kadar herşey dahil, bir çiftimizi evlendiriyoruz. Bu ilk olacak. Önümüzdeki yıl sayıyı artırmayı da planlıyoruz. 10-15 kişi bu düğün için uğraşıyor.

İyilik bir anda yayıldı yani, çevreniz nasıl destek verdi? 

Yeliz Cengiz: Kızın gelinliğini ben yapacağım ama tasarımcı arkadaşlarımda yapmak istedi. Seneye daha fazla gelinimiz olacak.  Fotoğrafçı, pastacı arkadaşlarımızda destek vermek istiyor. 

Nazım Kurtuldu:

Beyaz eşyasını üstlenen markamızda çıktı. Biraz daha genişleyecek biri de çıkıp mobilyalarını da verecektir. İyilikler yayılıyor.

Ercan Taşdemir: Herkes ben ne yapabilirim diye soruyor. Çiçekçi arıyor "Arabasını da ben süslemek istiyorum" diyor.

Şanslı çift düğün için ne dedi?

Yeliz Cengiz: 

Çiftimiz aslında arkadaşının gelinliğini giyecekti. Evinin önünde evlenecekti ve sadece nikah kıyacaklardı. Bize inanmadılar. Bir hafta sürekli "Gerçek mi?" diye sordular,  Bizim kararlılığımızı görünce inanamadılar. Hatta hep birlikte oturup ağladık. 

Nazım Kurtuldu:

Gelinimiz bize eğitim hayatı boyunca bursla okuduğunu ancak o insanları tanımadığı için teşekkür edemediğini ilk defa onlar adına da bize teşekkür ettiğini söylediğinde hepimiz çok duygusal anlar yaşadık. 24 mayıs'ta düğünümüz var.

Ercan Taşdemir: 

İnşallah düğünümüzde çok güzel olacak. En profesyonel şartlarda düğünleri olacak. Projeye dernek çatısı altında devam etme kararı aldık. Bu dernekle köylerde sanat sokakları yapmak istiyoruz. Defileler yapmak, konserler düzenlemek ve en önemlisi de insanları mutlu etmeyi planlıyoruz.

Desteklemek isteyenlere çağrınız?

Yeliz Cengiz: 

Bu proje sadece ve sadece imece usulü hayata geçti. Yardımlarda asla para yardımı almıyoruz. İnsanları mutlu etmek isteyenlere ise kapımız sonuna kadar açık.

http://www.yeniasir.com.tr/yasam/2016/02/07/en-hayirli-dugun

http://www.yelizcengiz.com.tr

http://www.nazimkurtuldu.com

Yorum Yazın