NİOSORDABURDASURDA

Kosovada İzmir rüzgarı

25.10.2015 17:06:15
post9

Kosova’yı keşfimiz tüm hızıyla devam ediyor. Neler mi yaptık? Yazımızın ikinci bölümü geliyor.

BATÜDER olarak sadece iş buluşması değil, sanat atağımızla da fark yarattık Kosova’da. Grubumuzda yer alan İzmirli Ressam Fatma Elvin Öztürk ‘Tılsım’ adlı resim sergisiyle göğsümüzü kabartıyor. Haliyle Prizren’deki fuarda İzmir grubuna ilgi büyük.

 

Bugün büyük gün. Kosova'nın kültür başkenti Prizren'de ikinci kez düzenlenen Business Forum Prizren Konferans ve Fuarı'ndayız. 11 Balkan ülkesinin temsilcileri bir arada. Bakanlar, iş adamları, belediye başkanları... Organizasyonun düzenleyicisi Levent Buş, iyi iş çıkartmış herkes mutlu. İzmir farkı kendini her yerde hissettirdiği gibi burada da o farkı ortaya koyuyor, en kalabalık grup bizimki. İzmir farkı dedim öylesine söylemedim. BATÜDER olarak sadece iş buluşması değil, sanat atağımızla da fark yarattık. Grubumuzda yer alan İzmirli Ressam Fatma Elvin Öztürk 'Tılsım' adlı resim sergisiyle göğsümüzü kabartıyor. Haliyle İzmir grubuna ilgi büyük.

KOSOVA'NIN 'TILSIM'I

1977 İzmir doğumlu Elvin Öztürk aslında ziraat mühendisi. Ancak içindeki sanat aşkı annesinden geliyor. Temel resim eğitimini çok küçük yaşlarda annesi ressam Nüket Bağra'dan alınca bir daha da vazgeçmemiş. Kendisinin 22 sergisi var. 23.sünü hep birlikte Kosova'da açtık. Soruyorum hemen 'Tılsım'ın hikayesini, "Toprak mühendisliği ve resim eğitimlerinin bir getirisi olarak kendi geliştirdiğim alfeom tekniği ile kadını ve aşkı anlattığım sembollerimi Tılsım sergimde biraraya getirdim. Sanatta köklerimizden beslenerek yol alıyorum. Bu yüzden toprak bu serginin vazgeçilmezi. Ana teması 'Fatma'nın Eli' olan bu sergide varoluştan bu yana kullanılan bütün şans figürleri mevcut. Bütün sanatseverlere şan getirmesini diliyorum" diyor. Yurtdışında pekçok ülkede sergiler açan genç sanatçı BATÜDER'in de sanat elçisi.

TÜRKÇESİ ANNESİNDEN

Kosova'da her 3 kişiden 2'si Türkçe konuşuyor. Hiç abartı değil. Fuarda Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar'ı yakaladım, hemen bir tercüman bulup Bakan Yağcılar ile konuşmak için hamle yapıyorum ama o da ne? Benden güzel Türkçesiyle 'Selam' veriyor. Merakımın sebebini anlayıp "Annemden öğrendim. Bizim evimizde Türkçe konuşulur" diyor. Türkiye'ye sevgiler yollamayı da ihmal etmiyor. "Kosova Türkleri bekliyor" mesajını da iletiyor. Nerede kalmıştık. Gecenin sonunu Balkan ezgilerinin prensi Nevzat Sungu'yla tamamlıyoruz. İsmini tabiki ben de ilk defa duydum ama bizim 'Metin Milli' neyse o da o. Kesinlikle mükemmel. İzmir farkı her yerde demiştim. Burada da sevgili arkadaşımız Yağız Kaan Kazançoğlu'nun zeybek oyunu bütün salon tarafından alkış yağmuruna tutuluyor. Çok havalıyız biz İzmirliler.

 

 

 

 

 

PRİZENLİ KARTALLAR

Prizren Beşiktaşlılar Derneği 21 Mart 2013'te kurulmuş. Oralara kadar gidip genç kartalları ziyaret etmeden döner miyiz? Tabii dönmeyiz. Ege Beşiktaşlı İşadamları Derneği Başkanı Kadir Alkışel'in de katkılarıyla Genç Kartalların Başkanı Emre Çabrat ve yönetim kurulu karşılarında bizi görünce sevinçten ne yapacaklarını şaşırdı. Hani biz deriz ya deli oldular. İşte tam da öyle bir manzara hakimdi. Gençleri ve çocukları spora kazandırmak isteyen kartalların yolları açık olsun. Bu arada Beşiktaş'ın hiçbir maçını kaçırmıyorlar. Üstelik Avrupa'da en büyük destekçileri. Türkiye sizinle gurur duyuyor gençler.

http://www.yeniasir.com.tr/sarmasik/2015/10/13/kosovada-izmir-ruzgari

not: son bölüm en keyiflisi Kosova yemekleri ve Piriştina

 

 

 

 

Yorum Yazın