NİOSORDABURDASURDA

Masallar Diyarı VİYANA

31.12.2015 16:54:13
post9

Vooovvv...Viyana'yla ilk karşılaşmamızın özeti tam da bu şekilde oldu. Bir yıl önce tam da bu saatlerde heyecan içindeydim. Sokaklarından buram buram pasta kokan, valslerin eşlik ettiği  ben Alice Harikalar Diyarı’nda modunda. Masal mı, rüya mı derken bir yıl ne çabuk geçti. Ama Viyana en güzel anılarımın başrolünde kaldı tabikii. O zaman gelin zaman tünelinde dolaşalım…

Viyana'ya noel öncesi gittik. Hem noeli hem yılbaşını orada geçirdik. 500 yıllık binalarda hala insanların oturduğunu görmek büyüleyici. Hele o binların ilk günkü gibi korunduğunu görmek bizler için şok edici. Tarih ve sanat iç içe, bu kadar güzel olabilir mi? Sarayları, müzeleri, kafeleri, restoranları, sokakları. Heryer mi güzel olur arkadaş? Uzaylılar mı yaptı buraları?

Gitmeden önce ne kadar fotoğraflarına baksanız da, videolarını izleyip, Mozart'ın kentini merak etseniz de orada durum tamamen farklı. Anlatılanlara on basar. Kaldığım 10 gün sonunda Almanca öğrenme isteğiyle dolup taşarken, çöp adam çizemeyen ben, tuval alsam resim yapacak psikolojideydim.  Tabii birde Aida'nın pastalarından olsa da yesek gibi bir durum da var. Zarif Viyana'yı birde benden dinlemeye ne dersiniz?

Tramvaydan inip ünlü Ring Caddesi'nde ilerlerken ilk olarak bize parlamento binası 'hoşgeldin' dedi. Gösterişli heykeller, mermer figürler, çatıda savaş arabaları, antik çağ bilginlerinin ve devlet adamlarının etkileyici heykellerini görünce "gerçek mi?" sorusu kafamı kurcalamaya başlamıştı. Sanki derin bir uykudaydım ve rüyalar aleminde dolaşıyordum. Böyle etkilenmemin nedeni, o parlamento binasının mimari güzelliğiydi. İnanın böylesi yok, en azından bizde yok. Binanın olması önemli değil, o binaya sahip çıkılması önemli. Etkileyen de zaten bu.

Sonraki günlerde anladım ki bu his hiç değişmiyor. Heryer başka bir rüya alemi. Gerçi ben diğer zamanlarını bilemiyorum ama Noel'de bu kent öyle güzel ki. Her yer ışıl ışıl, rengarenk, alabildiğine süslü. Bir prensesin düğününe hazırlanması gibi. 24 Aralık'ta kutlanacak Noel'den üç hafta önce başlamış çalışmalar. Tarihin ihtişamını her adımda hissettiren şehire birde noel pazarlarının ışıltısı eklenince, sanki geçmişten günümüze zaman makinesinde yol alıyorsunuz .  Bu arada şunu hatırlatmak da fayda var çünkü bazen karıştırılıyor. Noel ile yılbaşı ayrı şeyler. Bizde sanki noelin, yılbaşı kutlaması olduğunu sananlar var.

Nerede kalmıştık? Antik Yunan'dan esinlenerek inşaa edilmiş Parlamento Binası… Herkes orada toplanmış gibi. Meşhur Athena Çeşmesi'nin yanındayım. Fotoğraf mı çeksem, poz mu versem derken, Bilgelik Tanrıçası Athena'ya baka kalıyorum. Öyle büyük, öyle ihtişamlı ki. Ama daha çok gezilecek yerler var.  İstemeye istemeye de olsa ilerlemekte fayda var.

Bu kez Museumsquartier'e yaklaşık 500 metre mesafede yer alan ihtişamın doruk noktalarından biriyle, "Wiener Rathaus" yani Belediye Sarayı ile karşılaşıyorsunuz.  Bakarken boynunuz bile tutulabilir, o derece.  En tepesinde üç metrelik dev heykelin bulunduğu kuleye günlerce bakabilirsiniz. Birde üstüne üstelik her mevsim farklı sergi ve konserlere ev sahipliği yapan geniş alanda bu kez Noel pazarının renkleri eşlik ediyor. Bir yanda hediyelikler, diğer yanda yerel tatlar, içecekler. Tam bir festival. Görsellik kadar kokular da sizi kendinizden geçirmeye yetiyor da artıyor. Hangisinin tadına baksam Langos mu yesem, pankek mi? Aman tanrım biz nereye düştük?

Bu arada hava -5. İzmirli yseniz sıkıntı büyük. Umrumuz değil. Hemen Belediye Sarayı'nın karşısındaki Café Landtmann'da alıyoruz soluğu. Avusturya'nın meşhur kahvesi Melange yani melonş ısmarlıyoruz. Kahve şahane hikayesi ise oldukça ilginç. UNESCO Dünya Kültür Mirası kabul edilen Viyana'nın kahve kültürünün bizimle ne alakası var? Çok ilgisi var.

Tuna KulesiViyana'yı kuşbakışı izlemek isteyenler için tek adres, Tuna Kulesi orjinal ismiyle 'Donauturm'. Dünyanın en yüksek 75 kulesi arasında yer alan kule 252 metre yükseklikte yer alıyor. Asansörle 35 saniyede yukardasınız. İlginç olan ise oturduğunuz yerden tek bir noktayı görmüyorsunuz, üzerinde bulunduğunuz restorant 360 derece döndüğü için kahvenizi içerken şehrin farklı noktalarını izleyebiliyorsunuz. Yükseklik korkunuz yoksa enfes bir yer. Devamında daha neler neler yazdım....VİYANA'NIN KAHVESİ OSMANLI'DAN

Yorum Yazın