NİOSORDABURDASURDA

Mutfak değil Picasso eseri Selanik4

06.12.2015 00:40:09
post9

Tam da gurmelere göre 

Selanik'te mutfak olayı farklı bir boyutta. Her yer ıcık bıcık restoran, bar, meyhane. Minnak minnak sıralanmışlar. Mutfak olayını tamamen çözmüşler. Nereye giderseniz gidin damaktadı ilk sırada. Lezzet ve hızlı serviste ekstraları. Öyle saatlerce beklemek yok. Kardeşim bunun tuzu niye eksik demiyorsun. Tam da yeni yıl hazırlıkları başlarken daha bir keyifli. Kurabiye ve çikolata kokusu sokaklara taşmış durumda. Daha önce de bahsettiğim gibi hangi kafeye gitseniz frappenizin yanında gelen ikramlar bile sizi kendinizden geçiriyor. Şaşırdığım noktalardan biride bu kadar güzel pasta fırınlarının olduğu şehirde Selanikliler kahvaltıyı çok sevmiyorlarmış. "buğaça" dedikleri kremalı, pudra şekerli, tarçınlı bir çeşit börekle sabaha merhaba diyorlar. Ki o da muhteşem bir tat. 

Selanik'in merkezinde Modiano pazarında Vomvidia Köftecisine mutlaka gidin ününü duyup gidemedim. Selanik'in avukatları, politikacıları, sanatçıları oraya takılıyormuş. Electra Palas: Bizim otelimizin az ilerde City Otel'di. Güzel, merkezi, temiz ve konforlu. Gayet tavsiye edilir. Şehrin Meydanı'ndaki Elektra Palas Oteli buluşma noktası. Kordon'a karşı Teras katı mutlaka görülmeli. Deniz ürünlerinin yanısıra dondurmalı profitolü asla unutamam . Terkenlis (Aristo Meydanı'nın tam köşesi) Burayı asla es geçmeyin. Zaten istesenizde yapamazsınız. Bademli kurabiyeler ve Noel'in özel tatlısı Melomakarona vitrinleri süslüyor. Çikolatalı Noel Babalar, rengarenk bonbonlar, tepsiler dolusu baklava ve kadayıflar yeni yılın müjdecileri.

 Mikel'de kahve molası verin. Sinatra Espresso Wine Bar'da yer bulursanız tadını çıkarın. Oyzoy Meyhanesi'nde mezelerin tadına bakın. Ofto'da Helal sertifika ile taş fırında pişmiş kuzuyu da listeye yazın. Salatalar, tatlılar sayfalarca yazılabilir. Kesinlikle tekrar bulaşacağız sevgili güzel Selanik. Kavala, Halkidiki, Olimpos'u göremedim. En kısa zamanda oraları da keşfetmem lazım. 

DOSTLARLA BERABER

Selanik, gidip görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Oğuz Tatış, Tufan Ünal, Haluk Özsaruhan da eşleriyle bu güzel şehri görmeye gelenler arasında. Onlarla bir araya geldik. Onlar da ilk ziyaretlerinden memnun kaldıklarını söylüyorlar. Memnuniyetin iki önemli nedeni var. Birincisi kaliteli hizmet, ikincisi yine kaleteli hizmet. Hani "özenmedim" desem yalan olur.

Gezi yalnızca bir seyahet formatında da kalmadı. Direkt uçuşların başlaması ile Selanik'li turizmciler, ağırlığı İzmir'den Selanik'e olmak üzere toplantılar düzenledi. Selanik otellerinin yanısıra toplantılara katılan outgoingci Selanik acenta ve otobüs şirketleri de Selanik'den İzmir'e turist göndermek için işbirliği yapabilecekleri Türk acentalar ile görüştü. Selanik Otelciler Birliği'nin organize ettiği toplantılarda acentalar paket turlarında Selanik'de kalınacak oteller ile Halkidiki, Kavala gibi yakın çevre otel temsilcileri ile de görüşerek 2016 programalarını hazırlayacak.

http://www.yeniasir.com.tr/sarmasik/2015/12/04/mutfak-degil-sanat-atolyesi

 

 

 

 

 

Yorum Yazın