RÖPORTAJ

Özel çocukların özel melekleri

17.10.2018 11:51:57
post9

Onların yolu iyilik dolu. İzmir’in önde gelen hayırseverlerinden İnci Sancak önderliğinde kalpleri iyilikle dolu Aynur Şahin ve Fahriye Tuğcu Erkan, özel çocuklar için güç birliği yaptı. İyilik hareketi iyilik kulübüne dönüşürken 5 bine yakın gönüllü de destekçileri oldu. 

İyilik yolculuğuna ne zaman çıktınız?

Fahriye Tuğcu Erkan: 

Her şey 8 yıl önce başladı. Engelli bireylerin evlerinde, yaşamdan uzak kalmayıp hayatın içinde mutlu insanlar olarak yaşaması için Ege Artı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni kurduk. Oldukça zor bir yolculuğa çıktığımızı biliyorduk ama yılmadık. 

 

Farkınız nedir?

Fahriye Tuğcu Erkan: 

Biz engelli çocuklarımızın yapamadıklarına değil neleri başarabildiklerine odaklandık. Bugün ödüllü sporcularımız, resim ve sanat dallarında ödüllü çocuklarımız var. Amacımız engellerini aşıp mutlu ve başarılı olan çocuklarımızın sayısını arttırmak.

 

Verilen eğitimin en önemli özelliği nedir?

Fahriye Tuğcu Erkan: 

Merkezimiz Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunun ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programının uygulama okulu. Bu kapsamda yıl içinde 200 üniversite öğrencisi, merkezimizde uygulama yapma fırsatı buluyor. Bu bizim eğitimimizin dünya standartlarında olması ve güncel tüm yöntemlerin akademik donanımla uygulanıyor olması açısından büyük bir ayrıcalık sağlıyor. 

İyilik kulübüne nasıl dönüştü?

Aynur Şahin

Merkezin faaliyete başlamasından 5 yıl sonra özel çocuklarımızın hem temel yaşam becerilerini geliştirmek hem de istihdam edilebilmeleri için projeler geliştirmeye başladık. Bunları hayata geçirmek için de Ege Artı Engelli Bireylerin Eğitimi ve Geliştirme Derneği’ni kurduk.  Yol iyilik olunca, kalbi iyilik dolu insanlar da size destek veriyor. Kartopu gibi büyümeye başladık. 

 

Gönüllü sayısı kaça ulaştı?

Aynur Şahin

Kemik kadro olarak 30 kişiye yaklaştık, 5 bin yakın da gönüllümüz var. Sosyal sorumluluk projelerimize kurumlar da destek veriyor. Folkart bize desteğini hiç bir zaman esirgemedi. 

 

Hayaliniz nedir?

Aynur Şahin

Hayalimiz aynı zamanda hedefimiz. Özel çocukların anne ve babalarının en büyük korkusu, “Bizden sonra ne olacak?” sorusunun yanıtı. Evlatlarının güven içinde olmalarını istiyorlar. Bizim en büyük hedefimiz de onlar için yataklı bir okul. Yol iyilikle başlayınca iyilik artıyor. Kalabalıklaşıyoruz. Mühim olan ailelere dokunabilmek. Onlara yardımcı olabilmek. 

 

Siz kulüple nasıl tanıştınız?

İnci Sancak

Bir mutfak atölyesi çalışması yapmıştık. Orada tanıştık ve gönül bağı oluştu. Özel çocukların tek bir sorunu yok. Hem onların hem de ailelerin üstesinden gelemeyecekleri bir çok zorluklarla karşı karşıyalar. Tüm bunların üstesinden ancak birlikte gelebiliriz. İyilikle çalışırsanız teker teker zorlukları aşıyorsunuz. Güzel sonuçlar almaya başlayınca da motivasyonumuz arttı. 

 

Aynur hanım ailelerin en büyük sorununun “Sonrası” olduğunu söyledi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? 

İnci Sancak

Merkez ve dernek, eğitim alamayan otizmli, down sendromlu çocuklara  tam zamanlı eğitim sağlıyor. Bu çok önemli. Aile, çocuğunu sabahtan akşama kadar oraya bırakabiliyor. Bu daha da önemli. Çünkü güveniyor. Ama anne babaların, aklında hep bir soru var. O da “Yarın öbür gün biz olmayınca evladımız ne olacak?” sorusu. İşte bu sorunun yanıtı onları tedirgin ediyor. O yüzden bu çocukların yaşamın içinde olmaları gerekiyor. 

İzmirlilere çağrınız var mı?

İnci Sancak

İzmirlilerin kalpleri iyilikle dolu. Yaptığımız her projede bize olan desteklerini esirgemiyorlar. Sayımızın her geçen gün artması da bunun kanıtı.  Çocuklarımızın daha iyi bir geleceği sahip olması için, anne ve babaların daha mutlu olmaları, yarına güvenle bakabilmeleri için herkesi iyilik kulübümüze bekliyoruz. 

 

Yorum Yazın