YEDİK İÇTİK

Urla Enginar Festivali başlıyor

05.04.2016 18:05:00
post9

Biz Egeliler pek severiz, soframızdan eksik etmeyiz. Hem lezzetli bir o kadar sağlıklı. Urla’da ‘Sağlığa giden yol Enginar'dan geçer’ diyerek bu yıl ikincisini düzenlediği festival başlıyor. 29-30 Nisan -1 Mayıs 2016 tarihleri arasında farklı bir planınız yoksa kaçırmayın derim.

Özellikle mutfak sizin için tutkuysa önemli şeflerde Urla’da olacak. Kimler mi var?

Şef ÇIĞDEM SEFEROĞLU

Eğitmen şef ,yemek yazarı Çiğdem Seferoğlu en güzel enginarlı tarifleri ile festivalimize konuk oluyor.

Dr.NURHAYAT GÜL ile yemek Atölyesi

Enginarın beslenmemizdeki önemi ile ilgili bir sunum eşliğinde Doktor Nurhayat Gül'ün önerileri doğrultusunda pratik, sağlıklı ve lezzetli enginar yemeklerinin pişirileceği bir yemek atölyesi.

ALISHIRO (ALİ KADER EROL)

EN İYİ ÖZGÜN LEZZET ödülünün sahibi Alishiro Ekşi maya ekmek kültürünün hikayesini sizlerle paylaşmak için Uluslararası Urla Enginar Festivalinde.

 

YUNUS EMRE AKKOR

Osmanlı mutfağının unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini günümüze taşıyan şef Yunus Emre Akkor Uluslararası Urla Enginar Festivalinde düzenlenecek atölyesinde sizlerle olacak.

ROLAND DEBUYST

1995 “First Cook of Belgium”, 1997 “Silver Bocuse World Cooking Contest” ve 2000 “Golden Delta” ödülleri sahibi yıldızlı Şef Roland Debuyst 2005’te Orange Restaurant, 2007’de Brasserie Mariadal ve 2011’de de Brasserie Bijgaarden markalarını yaratarak kendi restoranlarını açtı. Orange Restaurant ve Brasserie Mariadal Bib Gourmand kategorisinden Michelin Rehberi’ne girdi. Uluslararası yarışmalarda jüriliğin yanı sıra, danışmanlık hizmeti de veren Debuyst, dünyada gastronominin kaliteli gelişimi için hizmet vermeye devam etmektedir.

 

 

 

Yorum Yazın