RÖPORTAJ

Yeni yılın kahramanı siz olun

29.12.2015 23:17:03
post9

Yeni yıl heyecanı herkesi sardı. Biz kadınlar böyle özel günlerde  daha bir farklı oluruz. Hangimiz sevmez ki bu özel gecede tüm gözlerin bizde olmasını. Bunun yolu güzellikten geçiyor.

Bugün sizi özel bir kadın ile tanıştıracağım. Saçlarını boyatmamış, kaşlarını aldırmamış, yeniliklere hiç de açık olmayan beni bile kandırdı bu kadın. Benden inatçı bu kadının adı Dilek Mutlutürk.  İzmir’in  tek makyöz atölyesinin sahibi. O atölyeyi tırnaklarıyla kurduğunun en yakın tanığıyım.  20 yıldır çalışıyor. O film seti senin bu benim, hala da deli gibi çalışıyor. İşine aşık, onun derdi makyajı yapıp sizi göndermek değil. Onun derdi, biz kadınları gülümsetebilmek.  İşte bu çılgın kadın, “Nihan’cım sana farklı birşeyler yapalım. Çok beğeneceksin” dediğinde, ben “hayır” dedim o “yapalım” dedi.  Söyledim ya inatçıdır. Siz kadınlara özel yılbaşı tüyolarını almak için başımı büktüm. İzmir’in en yaratıcı kuaförü Famous’un sahibi Murat Ak saçlarımı yaptı. Bonus oldum. Tasarımcıların prensesi Şaziment Göçmen’ın özel kıyafetini giydiğimde, sevinçten havalara uçtum. Sevgili Dileğin ellerine kendimi bırakınca da tüm dünyam değişti.  Usta objektif Nazım Kurtuldu ise bu anları sizin için ölümsüzleştirdi. Dilek makyajı bitirdiğinde havalara uçacaktım.

Sonuç? Bu dörtlü beni baştan yarattı. Çok sevdim kendimi. Yürüyüşüm bile sokakta farklıydı. O saçlar, o kıyafet, o makyajla “İstediğim herşeyi yaparım artık arkadaş” moduna girdim. Bir kaç sihirli dokunuş, bir kaç fön çekimi değil iş. Asıl olay bu insanların yüksek enerjisinde. Onların size verdiği motivasyonda. Asıl iş o sohbette. Kendi hikayenizin kahramanı oluyorsunuz.

Ben de Dilek Mutlutürk’e doğru makyaj nasıl kapılır, iş kadınları 7 dakika da nasıl makyaj yapar? Hangi renkler bu yıl favori? Onları sordum işte yanıtları.

Yeni yılın renkleri?

Yılbaşında yeşil, sarı, parlak ve simli makyajlar çok moda.

Ne sürmeli?

Kırmızı ruj varsa hafif bir makyaj yapın. Gözler biraz parlayabilir. Yanaklarda pembe şeftali gibi renk cümbüşü değilde bronzla çok rahat kullanabilirsiniz.

Ne yapmamalı?

Çok yoğun ve fondöten olmayacak. Belli saatten sonra yağlanma yapar ve kusar. Bu da size kirli gösterir.

Göz kalemi kullanırken neye dikkat edilmeli?

Gözler küçükse kalın kalemlerle daha da küçültmeyin. Çok yoğun fondöten pudra kullanmayın. Arık out.

Simli far için ne dersin?

Çok simli farlar yerine doğal far kullanın. Simli istiyorsak renklerin üstüne kullanın.

İzmir’deki tek makyaj atölyesinin sahibisiniz, eğitimi nasıl veriyorsunuz?

Yüzün yarısına biz makyaj uyguluyoruz. Diğer yarısına da eğitimi aldıktan sonra siz yapıyorsunuz. Ve sonuçta mutlu oluyor, kendinizi iyi hissediyorsunuz.

Doğru makyajın yolu eğitimden geçer diyorsun?

Kesinlikle, ancak ilk olarak doğru makyaj için  yüzümüzü tanımalıyız. Allık nasıl kullanılır, kaş ve göz çevrenizin yapısına göre farı nasıl kullanırız? Gözler yakınsa nasıl uzak gözterebiliriz, ya da gözler küçükse nasıl büyük gösteririz. Tüm bunları doğru makyaj teknikleriyle yapabilmek için eğtimi şart.

Şirketlere yönelik eğitim var mı?

Evet, bu artık yeni trend. Şirketler nasıl çalışanları için spor salonu açıyorlarsa artık kadınlara yönelik makyaj konusunda da hobi dersleri var. İş kadınlarına  7 dakikada nasıl doğru makyaj yapılır bunu öğretiyorum.

Geri dönüşler nasıl?

Eğer bir işyerindeki kadınlar kendini iyi ve mutlu hissederse  ki makyaj bunda çok önemli rol oynuyor, o işyerinde performans artıyor.  Güzellik kavramı kadının kendisiyle bütünleşen bir konu. Mutsuz kadının olduğu işyerinde mutlu sonuç alınması mümkün değil.

İzmirli kadınların makyajında bir farklılık var mı?

Izmirli kadın güzel. Freshler, doğallar. Ağır makyaj yapmaz. Bilinçliyiz. Bu yüzden güzeliz.

http://www.yeniasir.com.tr/sarmasik/2015/12/27/renkler-yesil-sari-makyaj-parlak-simli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın